  • TBJE476M035LRSZ0024
TBJE476M035LRSZ0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJE476M035LRSZ0024
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJE476M035LRSZ0024
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TBJE476M035LRSZ0024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2917
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    250 mΩ
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C