  • TBJD226K025LRSB0024
TBJD226K025LRSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJD226K025LRSB0024
HK JDW NO:
66-TBJD226K025LRSB0024
Purchasing and Inquiry
TBJD226K025LRSB0024 Overview
Capacitor ripple current is set to 490mA.This resistor has a resistance of 100mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current 69μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 8 %, which indicates the power lost through it.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TBJD226K025LRSB0024 Features
490mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 69μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.06
TBJD226K025LRSB0024 Applications
There are a lot of AVX Corporation TBJD226K025LRSB0024 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TBJD226K025LRSB0024
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Leakage Current
    69μA
  • Ripple Current
    490mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm