  • TBJD225K050CRSB0700
TBJD225K050CRSB0700
advertisement
Manufacturer No:
TBJD225K050CRSB0700
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJD225K050CRSB0700
Package:
Datasheet:
Description:
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0011mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TBJD225K050CRSB0700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0011mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    2500 mΩ
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm