  • TBJC476K016CBSB0024
TBJC476K016CBSB0024
advertisement
Manufacturer No:
TBJC476K016CBSB0024
HK JDW NO:
66-TBJC476K016CBSB0024
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 350mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 95μA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJC476K016CBSB0024
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    3.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    95μA
  • Ripple Current
    220mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    9 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm