  • TBJA225K016CBSB0000
TBJA225K016CBSB0000
advertisement
Manufacturer No:
TBJA225K016CBSB0000
HK JDW NO:
66-TBJA225K016CBSB0000
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 6μA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TBJA225K016CBSB0000
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.5Ohm
  • Leakage Current
    6μA
  • Ripple Current
    50mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    9 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF