  • TBJA106K016CBSB0000
TBJA106K016CBSB0000
advertisement
Manufacturer No:
TBJA106K016CBSB0000
HK JDW NO:
66-TBJA106K016CBSB0000
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 20μA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TBJA106K016CBSB0000
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    1.6mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Leakage Current
    20μA
  • Ripple Current
    60mA
  • Dissipation Factor
    9 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm