  • TAZE475K015CBSC0845
TAZE475K015CBSC0845
advertisement
Manufacturer No:
TAZE475K015CBSC0845
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZE475K015CBSC0845
Package:
E
Description:
4.7μF 2-Termination TANTALUM 0.001mA Bulk E
Step5Bar-code shipping tag
TAZE475K015CBSC0845
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    E
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    65mg
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    4000 mΩ
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm