  • TAS5132DDVG4
TAS5132DDVG4
advertisement
Manufacturer No:
TAS5132DDVG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TAS5132DDVG4
Package:
44-TSSOP (0.244, 6.20mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
9mA mA26W WAudio Amplifiers1.2mm mm6.1mm mm600mW W13.2V V44 pins44-TSSOP (0.244, 6.20mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TAS5132DDVG4 Overview
There is a device embedded in 44-TSSOP (0.244, 6.20mm Width) Exposed Pad .This device is packaged in the way of Tube .As a consequence, there are 44 terminations, which involve ending a transmission line with a device matching the characteristic impedance of the line.Amp parts is configured to produce 2-Channel (Stereo) as Amp partss output.In this case, it is an electrical device of type Class D .Computers or other communication devices have 44 pins, which are pronged contacts.The chip is mounted by Surface Mount .In this electrical device, the supply voltage is 10.8V~13.2V .There are no channels on the device.Ensure that Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown is maintained when operating.Amp parts is recommended that the operating temperature do not exceed 0°C~70°C TA °C.A total of 44 pins are present in it.As part of Audio/Video Amplifiers , this part is included.Amp parts belongs to the TAS5132 family.An electronic part such as this has a maximum output power of 26W kWh per hour.To ensure normal operation, it is important to maintain the supply voltage (Vsup) above 10.8V .Vsup reaches 13.2V at the maximum.In this electronic part, the supply type is Triple .This item is part of the PurePath Digital? series.
TAS5132DDVG4 Features
44-TSSOP (0.244, 6.20mm Width) Exposed Pad package
44 pin count
TAS5132 family
26W kWh per hour
PurePath Digital? series
TAS5132DDVG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TAS5132DDVG4 audio amplifiers applications.
  • Professional videography
  • Automation control systems
  • High-frequency data acquisition systems
  • Instrumentation
  • Band-stop filter
  • pH (acidity)
  • Logarithmic and exponential operation circuits
  • Video and image computer boards
  • Proportional counter tubes
  • single/dual op amp sum and difference circuits
Step5Bar-code shipping tag
TAS5132DDVG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PurePath Digital™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Class D
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    TAS5132
  • Pin Count
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    13.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    10.8V
  • Number of Channels
    2
  • Nominal Supply Current
    9mA
  • Power Dissipation
    600mW
  • Output Power
    20W
  • Supply Type
    Triple
  • Max Output Power
    26W
  • Dual Supply Voltage
    18V
  • Max Output Power x Channels @ Load
    26W x 2 @ 6 Ω
  • Harmonic Distortion
    10%
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm