  • TAP476K006BRW
TAP476K006BRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP476K006BRW
HK JDW NO:
66-TAP476K006BRW
Datasheet:
TAP476K006BRW
Purchasing and Inquiry
TAP476K006BRW Overview
This resistor has a resistance of 2Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 2.4μA current.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
TAP476K006BRW Features
a leakage current of 2.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAP476K006BRW Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP476K006BRW applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TAP476K006BRW
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TAP
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm