  • TAP335K025SRS
TAP335K025SRS
advertisement
Manufacturer No:
TAP335K025SRS
HK JDW NO:
66-TAP335K025SRS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP335K025SRS Overview
TAP335K025SRS Features
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAP335K025SRS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP335K025SRS applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TAP335K025SRS
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm