  • TAP226K016SCS
TAP226K016SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP226K016SCS
HK JDW NO:
66-TAP226K016SCS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP226K016SCS Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2Ohm, also referred to as internal resistance.A capacitor like this leaks current 2.8μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAP226K016SCS Features
a leakage current of 2.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAP226K016SCS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP226K016SCS applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Industrial
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TAP226K016SCS
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    TAP
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.8μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Diameter
    6mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm