  • TAP225K050DCS
TAP225K050DCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP225K050DCS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP225K050DCS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF ±10% 3.5Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 800nA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP225K050DCS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TAP
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    800nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    5.5mm