  • TAP156K006CCS
TAP156K006CCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP156K006CCS
HK JDW NO:
66-TAP156K006CCS
Datasheet:
Description:
15μF ±10% 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 800nA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP156K006CCS
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    800nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm