  • TAP154K035CRW
TAP154K035CRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP154K035CRW
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP154K035CRW
Package:
Radial
Datasheet:
TAP154K035CRW
Description:
0.15μF ±10% 21Ohm 2-Termination Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) Radial
Step5Bar-code shipping tag
TAP154K035CRW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAP
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21Ohm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm