  • TAP105K035SCS
TAP105K035SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP105K035SCS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP105K035SCS
Package:
Radial
Datasheet:
TAP105K035SCS
Purchasing and Inquiry
TAP105K035SCS Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 8Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 500nA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 4 %.
TAP105K035SCS Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
TAP105K035SCS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP105K035SCS applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Computer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAP105K035SCS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    TAP
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm