  • TAJW156M010RNJ
TAJW156M010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJW156M010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJW156M010RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJW156M010RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJW156M010RNJ Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 1.5μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TAJW156M010RNJ Features
a leakage current of 1.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJW156M010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJW156M010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TAJW156M010RNJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.5μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm