  • TAJV476K035RNJ
TAJV476K035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJV476K035RNJ
HK JDW NO:
66-TAJV476K035RNJ
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJV476K035RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 400mOhm as their resistance.This capacitor leaks 16.5μA current.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TAJV476K035RNJ Features
a leakage current of 16.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJV476K035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJV476K035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJV476K035RNJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm