  • TAJV157M016HNJ
TAJV157M016HNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJV157M016HNJ
HK JDW NO:
66-TAJV157M016HNJ
Package:
Datasheet:
Description:
150μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel
Step5Bar-code shipping tag
TAJV157M016HNJ
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    24μA
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm