  • TAJR334K020RNJ
TAJR334K020RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJR334K020RNJ
HK JDW NO:
66-TAJR334K020RNJ
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJR334K020RNJ Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 25Ohm.This capacitor has a leakage current of 500nA.In this capacitor's case, the dissipation factor 4 % represents the power loss caused by AC applied through it.
TAJR334K020RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
TAJR334K020RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJR334K020RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Computer
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJR334K020RNJ
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm