  • TAJR156K002RNJ
TAJR156K002RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJR156K002RNJ
HK JDW NO:
66-TAJR156K002RNJ
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
15μF ±10% 4.1Ohm 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TAJR156K002RNJ
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm