  • TAJD336M020SNJ
TAJD336M020SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD336M020SNJ
HK JDW NO:
66-TAJD336M020SNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJD336M020SNJ Overview
TAJD336M020SNJ Features
a leakage current of 6.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD336M020SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD336M020SNJ applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • ABS
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJD336M020SNJ
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    6.6μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm