  • TAJD227K010TNJV
TAJD227K010TNJV
advertisement
Manufacturer No:
TAJD227K010TNJV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJD227K010TNJV
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJD227K010TNJV Overview
TAJD227K010TNJV Features
TAJD227K010TNJV Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD227K010TNJV applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TAJD227K010TNJV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm