  • TAJD157M016RNJ
TAJD157M016RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD157M016RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJD157M016RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJD157M016RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJD157M016RNJ Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 900mOhm.This capacitor leaks current 24μA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TAJD157M016RNJ Features
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD157M016RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD157M016RNJ applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Computer
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TAJD157M016RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    24μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm