  • TAJD106M025HNJ
TAJD106M025HNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD106M025HNJ
HK JDW NO:
66-TAJD106M025HNJ
Package:
Datasheet:
TAJD106M025HNJ
Purchasing and Inquiry
TAJD106M025HNJ Overview
TAJD106M025HNJ Features
a leakage current of 2.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD106M025HNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD106M025HNJ applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TAJD106M025HNJ
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V