  • TAJC475M035RNJ
TAJC475M035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC475M035RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC475M035RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJC475M035RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.2Ohm as their resistance.The leakage current of this capacitor is 1.6μA. Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TAJC475M035RNJ Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJC475M035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC475M035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • ABS
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TAJC475M035RNJ
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm