  • TAJC225K035RNJ
TAJC225K035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC225K035RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC225K035RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJC225K035RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJC225K035RNJ Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.5Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks 800nA current.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.
TAJC225K035RNJ Features
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TAJC225K035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC225K035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Industrial
  • Airbag systems
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJC225K035RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    800nA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Q Factor
    6
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm