  • TAJC156K010RNJ
TAJC156K010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC156K010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC156K010RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJC156K010RNJ Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.
TAJC156K010RNJ Features
the dissipation factor is 6 %
TAJC156K010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC156K010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJC156K010RNJ
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm