  • TAJB226K016ANJ
TAJB226K016ANJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB226K016ANJ
HK JDW NO:
66-TAJB226K016ANJ
Package:
Datasheet:
TAJB226K016ANJ
Description:
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 3.5μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB226K016ANJ
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    3.5μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm