  • TAJB226K006HNJ
TAJB226K006HNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB226K006HNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJB226K006HNJ
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB226K006HNJ
Purchasing and Inquiry
TAJB226K006HNJ Overview
TAJB226K006HNJ Features
TAJB226K006HNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB226K006HNJ applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TAJB226K006HNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Polarity
    POLARIZED
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm