  • TAJB225M035SNJ
TAJB225M035SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB225M035SNJ
HK JDW NO:
66-TAJB225M035SNJ
Package:
Molded
Datasheet:
TAJB225M035SNJ
Purchasing and Inquiry
TAJB225M035SNJ Overview
TAJB225M035SNJ Features
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJB225M035SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB225M035SNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJB225M035SNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Leakage Current
    800nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm