  • TAJB105K035ANJ
TAJB105K035ANJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB105K035ANJ
HK JDW NO:
66-TAJB105K035ANJ
Package:
Datasheet:
TAJB105K035ANJ
Description:
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 6.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB105K035ANJ
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%