  • TAJA685K016A
TAJA685K016A
advertisement
Manufacturer No:
TAJA685K016A
HK JDW NO:
66-TAJA685K016A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TAJA685K016A
Purchasing and Inquiry
TAJA685K016A Overview
TAJA685K016A Features
a leakage current of 1.1μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TAJA685K016A Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJA685K016A applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Consumer
  • Industrial
  • Computer
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TAJA685K016A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Leakage Current
    1.1μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm