  • TAJA475M010R
TAJA475M010R
advertisement
Manufacturer No:
TAJA475M010R
HK JDW NO:
66-TAJA475M010R
Package:
Molded
Datasheet:
TAJA475M010R
Purchasing and Inquiry
TAJA475M010R Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5Ohm.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TAJA475M010R Features
its tan delta is 0.06
TAJA475M010R Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJA475M010R applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Industrial
  • Airbag systems
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJA475M010R
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.06
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm