  • TAJA156M004RNJ
TAJA156M004RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJA156M004RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJA156M004RNJ
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TAJA156M004RNJ
Description:
15μF ±20% 2-Termination Tantalum Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TAJA156M004RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAJ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm