  • TACR106K006XTA
TACR106K006XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR106K006XTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACR106K006XTA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TACR106K006XTA
Purchasing and Inquiry
TACR106K006XTA Overview
TACR106K006XTA Features
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TACR106K006XTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACR106K006XTA applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • ABS
  • Computer
  • Consumer
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TACR106K006XTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.35mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    600nA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm