  • TACL475M010RTA
TACL475M010RTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL475M010RTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACL475M010RTA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
TACL475M010RTA Overview
TACL475M010RTA Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TACL475M010RTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACL475M010RTA applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • General purpose
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TACL475M010RTA
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm