  • TACL106M010RTA
TACL106M010RTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL106M010RTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACL106M010RTA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TACL106M010RTA
Purchasing and Inquiry
TACL106M010RTA Overview
This resistor has a resistance of 7.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 1μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 20 %.Insulating oil has a tan delta of 0.2 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TACL106M010RTA Features
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 20 %
its tan delta is 0.2
TACL106M010RTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACL106M010RTA applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Consumer
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TACL106M010RTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1μA
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm