  • TACL106K002XTA
TACL106K002XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL106K002XTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACL106K002XTA
Package:
Datasheet:
TACL106K002XTA
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 15Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum 500nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TACL106K002XTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm