  • TA80C186XL-12
TA80C186XL-12
advertisement
Manufacturer No:
TA80C186XL-12
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TA80C186XL-12
Package:
Datasheet:
TA80C186XL-12
Description:
2.54mm 16-bit Microprocessor 68-Pin 12MHz 5V
Purchasing and Inquiry
TA80C186XL-12 Overview
High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. It is a MICROPROCESSOR in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Overall, there are 68 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 5V volts. In terms of architecture, it is a 16-Bit system. 12MHz is the frequency of the CPU. For functions of 68 pins, please refer to the datasheets. 16 is the width of the external data bus on this CPU. Temperatures above 85°C should not allow the embedded microprocessor to operate. With the Through Hole mounted, this CPU is widely used in a wide range of applications. From 5V onwards, the CPU microprocessor can operate. The embedded microprocessor should not be supplied with a voltage higher than 5.5V. The lowest voltage fed to the CPU microprocessor should be 4.5V. Be sure to check out the additional features of the microprocessor, including: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE.
TA80C186XL-12 Features
16-Bit Structure
TA80C186XL-12 Applications
There are a lot of Rochester Electronics TA80C186XL-12 Microprocessor applications.
  • Guidance-GPS
  • Electromechanical control
  • Xbox
  • Speed meter
  • Aerospace navigation systems
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Television
  • Digital cameras
  • Hand-held metering systems
  • 3D printers
Step5Bar-code shipping tag
TA80C186XL-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    12MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    12 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    5.21mm
  • Length
    29.464mm
  • Width
    29.464mm