  • TA58M12F(TE16L1,NQ
TA58M12F(TE16L1,NQ
advertisement
Manufacturer No:
TA58M12F(TE16L1,NQ
HK JDW NO:
4669-TA58M12F(TE16L1,NQ
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Fixed TA58M PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 7578
Step5Bar-code shipping tag
TA58M12F(TE16L1,NQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TA58M
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    80mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    29V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    1W
  • Quiescent Current
    1.2mA
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • Dropout Voltage
    420mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.42V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    29V
  • Input Bias Current
    700μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.5mm