  • TA303PA8R20J
TA303PA8R20J
advertisement
Manufacturer No:
TA303PA8R20J
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TA303PA8R20J
Package:
Radial
Datasheet:
TA303PA8R20J
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, Thick Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TA303PA8R20J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~180°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Power Chip® TA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    500V
  • Height
    15.748mm
  • Height Seated (Max)
    0.620 15.75mm