  • T9AV5D12-24
T9AV5D12-24
advertisement
Manufacturer No:
T9AV5D12-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-T9AV5D12-24
Package:
Datasheet:
T9AV5D12-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T9AV5D12-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    T9A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    576Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    41.7mA
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    20A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC