  • T83A106K016RCBL
T83A106K016RCBL
advertisement
Manufacturer No:
T83A106K016RCBL
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-T83A106K016RCBL
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0016mA
Step5Bar-code shipping tag
T83A106K016RCBL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1306
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1700 mΩ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm