  • T700143504BY
T700143504BY
advertisement
Manufacturer No:
T700143504BY
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-T700143504BY
Package:
TO-209 Variation
Datasheet:
T700143504BY
Purchasing and Inquiry
T700143504BY Overview
Despite its direction, the RMS current (Irms) describes the average strength of the current.
T700143504BY Features
its RMS current (Irms) is 550A
T700143504BY Applications
There are a lot of Powerex Inc. T700143504BY applications of SCRs thyristors.
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Heat and temperature control
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Motor starters
  • Lighting control
  • Wind mill
  • Power converters
  • Uninterruptable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T700143504BY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209 Variation
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • RMS Current (Irms)
    550A
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9100A 10000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    550A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    350A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V
  • Current - Off State (Max)
    30mA