  • T598B475M035ATE2007280
T598B475M035ATE2007280
advertisement
Manufacturer No:
T598B475M035ATE2007280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T598B475M035ATE2007280
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T598B475M035ATE2007280 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 200mOhm @ 100kHz for high efficiency.4.7μF is the capacitance of the device.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.The voltage - Rated of 35V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T598B475M035ATE2007280 Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 4.7μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T598B475M035ATE2007280 Applications
There are a lot of KEMET T598B475M035ATE2007280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T598B475M035ATE2007280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T598
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm