  • T550B687M008AH4251
T550B687M008AH4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B687M008AH4251
HK JDW NO:
417-T550B687M008AH4251
Purchasing and Inquiry
T550B687M008AH4251 Overview
It is measured that there is 1.75A ripple current in the part.For optimum efficiency, ESR should be kept at 90mOhm.40.8μA leakage current is supported.It operates with the capacitance of 680μF.The rated (DC) voltage (URdc) of 8V needs to be provided to fully play its function.A voltage-rated DC of 8V ensures its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.
T550B687M008AH4251 Features
1.75A ripple current
a 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 40.8μA
with a capacitance of 680μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 8V
the voltage - rated DC of 8V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B687M008AH4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B687M008AH4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B687M008AH4251
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Packing Method
    Tray
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    40.8μA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm