  • T550B476K050AT4251
T550B476K050AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B476K050AT4251
HK JDW NO:
417-T550B476K050AT4251
Purchasing and Inquiry
T550B476K050AT4251 Overview
Measured ripple current for the part is 1.35A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 150mOhm.It is capable of supporting leakage currents of 17.6μA.It operates with the capacitance of 47μF.The voltage rating of the DC is 50V to ensure reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.
T550B476K050AT4251 Features
1.35A ripple current
a 150mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 17.6μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B476K050AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B476K050AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B476K050AT4251
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm