  • T550B107K060AT4252
T550B107K060AT4252
advertisement
Manufacturer No:
T550B107K060AT4252
HK JDW NO:
417-T550B107K060AT4252
Purchasing and Inquiry
T550B107K060AT4252 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.A 100μF capacitance is used to operate it.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.High efficiency is enabled by the voltage rating of 60V.
T550B107K060AT4252 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
T550B107K060AT4252 Applications
There are a lot of KEMET T550B107K060AT4252 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B107K060AT4252
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C