  • T541X477M006BH8505
T541X477M006BH8505
advertisement
Manufacturer No:
T541X477M006BH8505
HK JDW NO:
417-T541X477M006BH8505
Purchasing and Inquiry
T541X477M006BH8505 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 12mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 470μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X477M006BH8505 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T541X477M006BH8505 Applications
There are a lot of KEMET T541X477M006BH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477M006BH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm