  • T541X477K010AH8610
T541X477K010AH8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X477K010AH8610
HK JDW NO:
417-T541X477K010AH8610
Purchasing and Inquiry
T541X477K010AH8610 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 20mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.This device operates with a capacitance of 470μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 10V.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T541X477K010AH8610 Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T541X477K010AH8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X477K010AH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477K010AH8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm